Minerāli

Magnijs (Mg)

Pats svarīgākais minerāls sirdij, kurš ietekmē kalcija saturu šūnās, piedalās muskuļu saraušanās procesā, veicina kaulu augšanu, kalpo kā nervu impulsu pārvadītājs, nostiprina zobu emalju. Magnija deficīts ir iemesls vairāk kā 300 saslimšanām. Kopā ar kalciju, fosforu un sificiju tas sastāda gandrīz pusi no kaulu skeleta.

Kalijs (K)

Kalijam ir svarīga nozīme muskuļu darbībā, it sevišķi — sirds muskuļu darbībā, tas uztur ūdens balansu organisma audos un šūnās.

Nātrijs (Na)

Spēcīgākais toksisko vielu šķīdinātājs un neitralizētājs, spēlē svarīgāko lomu siekalu, aizkuņģa dziedzera sulas un žults izstrādāšanā, nodrošina nepieciešamos nosacījumus holesterīna līmeņa normalizēšanai, jo ir labi zināms, ka organiskais nātrijs nav nekas cits kā aktīvs tauku pārveidotājs.


Varš (Cu)

Varš ir nepieciešams normālai sirds darbībai, cukura līmeņa, holesterīna un urīnskābes  amazināšanai asinīs. Tas stiprina kaulus, veicina saekano un balto asinsķermenīšu veidošanos. Varš ir nepieciešams sirds saraušanās spēju uzturēšanai, anēmijas un stipru artēriju profilaksei.


Jods (I)

Degviela vairogdziedzerim. No joda ir atkarīga imunitāte, smadzeņu darbība un hormonu balanss organismā. Bērniem joda deficīts izraisa palēninātu augšanu, neattīstītus dzimumdziedzerus, kavētu prāta attīstību, vājumu un lēnīgumu.


Dzelzs (Fe)

Dzelzs piedalās sarkano asinsķermenīšu veidošanas procesā un izpilda skābekļa iznēsātāja funkciju asinsrites sistēmā. Dzelzs deficīts noved pie anēmijas, pazeminātām intelektuālām spējām, veicina ātru nogurdināmību un pastāvīga noguruma sajūtu, pazemina imunitāti, ķermeņa temperatū, fizisko izturību, samazina vairogdziedzera hormona izstrādi. Arī kuņģa vēzis var būt saistīts ar dzelzs deficītu. Sievietēm dzelzs deficīta pazīme var būt nespēja atbrīvoties no liekā svara vairogdziedzera pazeminātās aktivitātes dēļ. Ja dzels deficīts ir bērniem, tad sarkanie asinsķermenīši viņiem veidojas mazi un vāji un tie nespēj piegādāt nepieciešamo daudzumu skābekļa svarīgiem orgāniem un muskuļiem. Tas viss negatīvi ietekmē bērna attīstību. Tipiska pazīme dzels deficīta gadījumā bērniem ir bāla āda, nervozitāte, slikta apetīte, lēna augšana, vājums un nespēks.


Bors (В)

Palīdzība kauliem un dzimumhormoniem.

Bors notur kaulos kalciju sievietēm klimaksa periodā, kas palīdz izbēgt no osteoporozes. Bora deficīts izraisa domāšanas asuma pasliktināšanos un acu kustības koordinācijas traucējumus


Cinks (Zn)

Cinks paaugstina imunitāti, dziedē ievainojumus, ir pamatsastāvdaļa insulīna molekulā. Cinks ir nepieciešams arī skeleta un ādas veidošanā. Cinka deficīts noved pie šizofrēnijas un citām psihiskām saslimšanām, diabēta, prostatas palielināšanās, kataraktas, sirds — asinsvadu slimībām, smadzeņu un nervu sistēmas darbības traucējumiem, imunitātes pazemināšanās, gremošanas traucējumiem, čūlas slimības, uztura alerģijas, toksisko metālu uzkrāšanās organismā, sliktas brūču dzīšanas, saaukstēšanās, osteoporozes, ādas slimībām, ātras nogurdināmības un pastāvīga noguruma, ēstgribas trūkuma, dzirdes un barošanās traucējumiem un dažādiem simptomiem sakarā ar cukura līmeņa disbalansu asinīs.


Mangāns (Mn)

Aizsargā šūnas, tas ir nepieciešams organisma augšanas periodā, brūču dziedēšanā, maksimāli produktīvai smadzenu darbībai un normāliem cukura, insulīna un holesterīna metabolisma procesiem. Mangāna deficīta gadījumā palielinās varbūtība reimatoīdā artrīta, kataraktas, izkaisītās sklerozes un epilepsijas attīstībai.


Hroms (Hr)

Līdzsvaro cukura līmeni asinīs. Regulāri uzņemts, tas spēj būtiski uzlabot cilvēku veselību vairāku tādu slimību gadījumā, kuras izraisa rezistence pret insulīnu, piemēram, aptaukošanās, nestabils cukura līmenis asinīs, insults, hipertonija, Krona slimība, kolīti, čūlas slimība, gastrīts, izkaisītā skleroze, Minjera slimība, migrēna, pirmsmenstruālais sindroms, epilepsija un vairākas psihiskas saslimšanas.


Silīcijs (Si)

Silīcijs - ādas, matu un nagu draugs.
Tas ir nepieciešams normālai kaulu, asinsvadu un galvas smadzeņu attīstībai, silīcijs palīdz kauliem asimilēt kalciju, labvēlīgi ietekmē asinsvadu izturību un elastību. Silīcija deficīts dod savu ieguldījumu hipertonijas, sirds išēmiskās slimības, locītavu un skrimšļu anomāliju attīstībā.


Selēns (Se)

Spēcīgs imūnsistēmas stiprinātājs un pretvēža līdzeklis. Selēns piedalās arī gaismas uztveršanas procesā.

Vanādijs (V)

Diabeta terapija.

Dienā ieteicamās minerālvielu vidējās devas